Проповідь архімандрита Онуфрія (Ляди) на неділю після Богоявлення

Слава Ісусу Христу!

«Покайтеся, наблизилося бо Царство Небесне» (Мф.4:17) – такими словами почав Свою проповідь Господь наш Ісус Христос, як говорить нам сьогоднішнє євангельське читання неділі після Богоявлення. Євангелист Матфей говорить нам про початок, так би мовити, словесної проповіді Христа. Проте фактично ми впевнено можемо стверджувати, що проповідування Ним наближення Царства Небесного почалося значно раніше. Господь показав людям наближення Цартсва Божого спочатку Своїм Різдвом, коли зволив зійти з Небес і воплотитися, та коли прийшов посеред натовпу людей на Йордан і Святим Богоявленням просвітив людей відкривши поклоніння Пресвятій Тройці. Але, на жаль, не всі розуміли, що відбувалось, не всі розуміли Кого приймав на своїх руках праведний Симеон у Єралимському храмі, не розуміли Ким був той 12-літній хлопчина з Його неймовірною мудрістю. Тому Христос починає Свою вже словесну проповідь людям, Він несе слово Істини, розкриває вчення Закону і Пророків. І перше, до чого закликає Господь – це покаяння, бо лише перебуваючи у благочесті та чистоті можливо стати учасником Царства Небесного, яке вже наблизилось.

Апостол Павло у нинішньому уривку з його Послання до ефесян говорить: «Кожному ж iз нас дана благодать у мiру дару Христового» (Еф.4:7). Господь подарував кожному з нас бути певною міру учасником становлення Царства Небесного вже тут на землі. Апостол Павло зазначає, що хтось був поставлений пастирем, хтось вчителем, з кінцевою метою усім нам досягнути єдності «вiри й пiзнання Сина Божого» (Еф.4:13). Ця єдність віри неможлива без взаємної любові, як і пізнати Христа неможливо без покаяння та відкидання гріховного життя.

Отже, возлюблені браття і сестри, воістину просвітитися Словом Євангелія Правди в часі святкування Просвічення, як в старих церковних книгах ще іменується Святе Богоявлення, ми можемо лише шляхом активних кроків назустріч Христу, назустріч Його Царству Небесному.

Не Свята Богоявленська Вода, яку ми кілька днів тому торжественно освячували особливим, як ми кажемо, Йорданським чином, омиває наші гріхи, а щира сповідь і сльози каяття. Благоговійне ж щоденне і з молитвою споживання Святої Води є допоміжним засобом ведення доброчесного життя, є ліками для тіла, зброєю від лукавого та його помислів у наших думках, впокоренням страстей і немощей наших.

Зі сторони здається, що бути християнином дуже складно та важко. Так, насправді бути християнином навіть не просто важко, а надзвичайно важко – але, рівно настільки, наскільки це водночас і надзвичайно легко та спасительно. Чому легко? Бо благочестивий християнин, який всеціло уповає на Бога легко несе тягарі світу цього, адже Сам Христос йому в цьому допомагає. Чому спасительно? Бо жоден з вигаданих поганських богів чи ідолів не міг і не зможе зробити того, що для нас усіх зробив Бог Істинний у Тройці Єдиний, жодне інше віровчення не обіцяє і не може дати нам блаженного і вічного життя у Царстві Небесному, яке наблизив нам Господь наш Ісус Христос. Йому ж, Просвітившому світ, славу і подяку воздаваймо щодня і щогодини навіки! Амінь!

архімандрит Онуфрій (Ляда)
намісник Гурбинського Свято-Воскресенського