Криївка

Свято-Воскресенський Гурбинський чоловічий монастир на Повстанських могилах
Як їх криївку оточили,
Кричать: "Бандери! Руки вверх!"
Хтось крикнув: "Слава Україні!
Ми не здамося - краще смерть!"

За головним храмом обителі, в землі, розташована криївка воїнів Української Повстанської Армії, така ж, яких сотні були по всій Україні. Саме у таких криївках не згасав вогонь свободи та незалежності, саме з таких криївок розповсюджувалась агітація та диверсії проти радянських окупантів, саме у таких криївках знаходили кінець свого життєвого бойового шляху сотні вояків УПА.

У 2011 році на Гурбах було побудовано музей-криївку УПА.

Криївку збудовано на основі реальних креслень, які було взято в архіві СБУ. У середині повстанської схованки стоять збиті з дощок двоярусні ліжка, судники, полиці, великий стіл та лавки. На стіні висять листівки тих часів, якими повстанці закликали українців до боротьби проти радянського окупанта. У криївці також можна побачити набої, каску, вицвілий український прапор, ікони тих часів, предмети побуту упівців, елементи зброї, копію деревориту ніла Хасевича - художника, який створив візуальний образ УПА.

Жителька Здолбунівського району п. Катерина, яка за участь в національно-визвольному русі відбувала заслання в Караганді, передала у побудоване укриття рушник, вишитий нею у 1949 році саме на висилці. Паломника із Одеси, які відвідали криївку в листопаді 2011 року, залишили у подарунок австрійський ніж періоду Першої світової війни та ППШ 1944-го року.

Криївка у Гурбах, звичайно, дещо відрізняється від "реальних" криївок. Адже в схронах тих часів на голову могла капати вода, повітря було важким, задушливим. Зрештою, відчувався постійний страх: у будь-який момент криївка могла стати могилою...


Наша криївка постійно потребує нових експонатів. закликаємо Вас: якщо ви маєте речі періоду середини ХХ-ст., які могли б доповнити колекцію музею-криївки, будь ласка, передайте їх сюди. Зобовязуємось під Вашим експонатом вказати хто саме  його пожертвував. Ми маємо спільно, разом розбудувати Гурби, адже це саме те місце, де наша молодь може на прикладі реальних людей - вояків УПА, а не абстрактних казкових героїв, вчитися любові до своєї землі, свого народу. 


Запрошуємо відвідати цей музей бойової слави нескорених і незламних борців за волю українського народу, доторкнутися до історії, відчути атмосферу визвольної боротьби і замислитися над величиною подвигу повстанців.