Ісусова молитва зближує людину з Богом. Проповідь архімандрита Онуфрія на неділю 2-гу Великого Посту, пам`ять святителя Григорія Палами, архієпископа Фессалонікійського

Свято-Воскресенський Гурбинський чоловічий монастир на Повстанських могилах

Слава Ісусу Христу!

На всенічному бдінні неділі 2-ої Великого Посту Свята Православна Церкви співає два канони – один з них присвячений власне неділі Святої Чотиридесятниці, другий же оспівує світильника Православ’я – святителя Григорія Паламу. Ці піснеспіви є діаметрально протилежними у своїй суті. В першому ми чуємо слова, які викривають наші гріхи та закликають нас до покаяння: «Згрішили ми, від Тебе віддалившись, і блуду служили», «Темні і скверні помисли охоплювали мене, коли я, блудний, далеко відійшов від Тебе, Спасе», «Наймолодшим був я сином Твоїм і багатство Твоє марно розтратив, віддалившись до грішного життя, і благ Твоїх позбувся, Чоловіколюбче; нині приходжу до Тебе, Отця і Бога мого, і прошу прощення» та ін. Як бачимо в цих піснеспівах ми знову порівнюємо себе і свої гріховні відступи від Бога з вчинком блудного сина, який місяць тому ми згадували. 

Але крім цього, своєрідною противагою такого способу життя нині Церква ставить нам приклад святителя Григорія Палами, пам’ять якого щороку звершується в 2-гу неділю Великого Посту.

На відміну від розтрати духовної спадщини святитель Григорій свято її беріг та примножував. Він ревно відстоював чистоту віри православної та боровся з єресями. Святитель Григорій Палама був тим вірним сином, який не полишив Отця Небесного, не відступив ні при яких обставинах зі стежки чистоти та істинності віри. Його противники, які неправильно трактували вчення Христове, та які могли звести людей у губительну єресь, навіть досягнули того, що Григорія Паламу було несправедливо засуджено, ув’язнено і навіть відлучено від Церкви. Але завдяки його твердій вірі та його гарячій і невпинній молитва до Господа за кілька років святителя було виправдано і відновлено у священному сані, натомість його супротивники були засуджені. «Утвердилася твоїми проповідями і догматами віра благочестивих, Григорію, а зухвалість єресі зникла і нищення православ’я припинилось, і сила злочестивих ослабла» – так посеред інших величань оспівує Свята Православна Церква заслуги святителя Григорія Палами.

Його житіє та твердість і непохитність його віри мають бути для нас усіх прикладом, особливо коли відхилити зі стежки Православ’я нас намагаються різні єретичні вчення, всілякі спокуси світу цього, коли нас вабить до себе гріховне та розпусне життя, де немає спасіння.

Людині легко впасти в гріх, але важко з його тенет вирватися. Гріх обтяжує душу, він є тягарем, який не дає возвиситися людині серцем та думками до Отця Небесного, є перешкодою для воз’єднання з Христом. Визволення від цих тенет, позбавлення цього тягару єдине – це щире покаяння, а Великий Піст є найкращим часом для цього.

Одним із найперших кроків до покаяння, а, отже, і до воз’єднання з Богом, у християнина повинно бути постійне і щире промовляння устами або в думках Ісусової молитви: «Господи, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене грішного». Вченню про цю молитву багато приділив власне святитель Григорій Палама, про якого ми з вами сьогодні згадуємо, ця молитва висловлює водночас і покаяння у гріхах, і віру в Сина Божого, і надію на спасіння у Христі Ісусі. 

Ця молитва, коли вона є щирою, надзвичайно зближує людину з Богом, Який завжди милосердно вислухає грішника, що кається, простить йому гріхи через Таїнство Покаяння, воз’єднає з Собою через Святе Причастя Животворчих Таїн Тіла і Крові Христових та введе у Царство вічного блаженства і слави Господньої.  

Амінь!

архімандрит Онуфрій (Ляда)
намісник Гурбинського Свято-Воскресенського
чоловічого монастиря на Повстанських могилах