Проповідь архімандрита Онуфрія (Ляди) на свято Покрова Пресвятої Богородиці

Слава Ісусу Христу!

«Радуйся, Радосте наша, покрий нас від всякого зла чесним Твоїм омофором» – такими словами в акафісті Покрову Пресвятої Богородиці Свята Православна Церква молитовно звертається до Матері Божої з проханням захисту одночасно возвеличуючи Її. Ми іменуємо Пресвяту Богородицю Радістю нашою, бо вона дарує нам велику радість від своєї материнської опіки над нами і немає серед святих нікого, хто би мав таке велике заступництво за нас перед Богом.

Це велике заступництво упродовж двох тисячоліть неодноразово на собі відчували десятки поколінь християн у всьому світі. Ще майже на початку Євангелія від Іоана ми бачимо історію відвідин Ісусом Христом весілля в Кані Галилейській, коли Пресвята Богородиця вперше в євангельському повіствуванні виступила в ролі ходатайниці перед Богом за людей. Помітивши нестачу вина та бажаючи запобігти знеславленню та великого сорому господарів весілля Матір Божа звернулася до Свого Сина з проханням про допомогу. Це було перше відоме нам заступництво Богородиці та чудо звершене Богом на Її прохання. А скільки разів Вона приходила після того окремим людям, сім’ям чи навіть цілим народам на допомогу. Немає числа, щоб всі ці випадки порахувати.

Одним із таких прикладів було чудо об’явлення Пресвятої Богородиці у Влахернському храмі та чудесний порятунок християн від нападу чужинців. Тими чужинцями, за однією з версій, були війська давніх русичів під керівництвом князя Оскольда, який вражений побаченою силою віри християнської охрестився з іменем Миколай. Інша версія говорить про напад мусульман-сарацинів. Але якої б версії не дотримувалися ті чи інші історики, всі вони сходяться на факті великого заступництва Пресвятої Богородиці.

Всім добре знайома ситуація, коли під час грози ми шукаємо хоч якесь укриття або засоби, якими накритися від дощу. У Влахернському храмі Матір Божа об’явилася покриваючи людей своїм омофором вказуючи нам, що Вона захистить нас від усіляких буревіїв зі сторони зла, від напастей, від недуги, від лихих людей. Яким би дощем на нас не проливалося зло, Пресвята Богородиця нас покриє і захистить, як від видимих так і від невидимих ворогів.

Це добре усвідомлювали наші з вами предки, а особливо ті, хто упродовж багатовікової історії становлення української державності боровся за волю і незалежність українського народу, зокрема козацтво та воїни Української Повстанської Армії. Вже п’ятий рік поспіль у цей день ми відзначаємо державне свято – День захисника України, вказуючи на те, що шануємо багатовікові традиції та що свою надію на перемогу наших нинішніх воїнів над ворогами-окупантами ми покладаємо на Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа за заступництвом Його Пречистої Матері, Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Вседіви Марії.

Але щоб це заступництво отримати нам недостатньо лише звертатися до Неї з молитвою та словами похвали. Для Богородиці найкращим виявом пошани та любові є виконання нами всього того, що заповідав нам Її Син – Спаситель наш і Господь Ісус Христос.

Восхваляймо ж нині Матір Божу своїми устами, як це робив преподобний Роман Сладкопівець, пам’ять якого Церква щороку звершує у цей святковий день, та живімо у чистоті духовній і тілесній, наслідуючи Матір Світла, яка породила Спасителя душ наших, і жодне зло нас не зупинить на шляху до життя вічного. Амінь!

архімандрит Онуфрій (Ляда)
намісник Гурбинського Свято-Воскресенського