Звернення архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона до духовенства та вірян Рівненської єпархії щодо відзначення Страсної седмиці й Великодня

Свято-Воскресенський Гурбинський чоловічий монастир на Повстанських могилах

Улюблена моя паство: всечесні отці, дорогі у Христі браття і сестри!


У ці спасительні дні Страсної седмиці й Світлого Христового Воскресіння звертаюсь до вас зі словами молитовної підтримки та закликом до духовної єдності і тверезості розуму.

Ситуація, в якій ми опинилися через поширення небезпечного коронавірусу  COVID-19, є неординарною для всього світу, бо про подібні виклики до цього часу ми могли дізнаватися лише з історії. Сьогодні людство зіштовхнулося з небезпекою обличчям до обличчя. Водночас сучасна наука та медицина дають нам рекомендації, до яких ми повинні дослухатися і зробити відповідні висновки.

Православна Церква України 9 квітня 2020 року на засіданні Священного Синоду під головуванням Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія ухвалила низку рішень, які регулюють практичні настанови для пастирів у звершенні богослужінь, таїнств та інших церковних обрядів у період карантину. Тому вважаю за свій обов’язок вчергове звернутися  до ввіреної мені Церквою пастви з наступним:

1.

Найперше і найголовніше: духовенство та парафіяни неухильно повинні дотримуватись карантинних норм і залишатися по домівках, пам`ятаючи, що «Отець твій, Який бачить таємне, воздасть тобі явно» (Мф. 6.6).

2.

Обов`язково дотримуватись рекомендацій щодо присутності за богослужінням визначеної державними органами кількості людей (не більше 10 осіб). За роз’ясненнями Національної поліції, порушенням норм карантину вважатиметься як присутність більшої кількості осіб у храмі, так і присутність богомольців на територіях біля храмів просто неба у будь-якій кількості, за що можливе притягнення до відповідальності.

3.

У позабогослужбовий час не відмовляти мирянам, які індивідуально прийдуть до храму з релігійними потребами, в їхньому задоволенні. Важливо пам’ятати, що у позабогослужбовий час у храмі не повинно знаходитися одночасно більш ніж дві особи (не враховуючи священнослужителя) – у храмі великого розміру і більше однієї особи (не враховуючи священнослужителя) – у храмі малого розміру. Зовні не повинні утворюватися черги.

4.

Користуючись інформаційними можливостями, духовенству закликати парафіян долучатись до богослужінь через засоби трансляції. З місцевого храму  в соцмережах (якщо є така можливість), із Свято-Покровського кафедрального собору на телеканалі «Рівне 1» чи кафедрального собору Предстоятеля на центральних телеканалах.

5.

12 квітня, в день свята Входу Господнього в Єрусалим, з метою недопущення скупчення людей вербу роздавати на церковному подвір`ї протягом усього недільного дня. 

6.

Обнесення Плащаниці  здійснювати в самому храмі, або звершувати обхід навколо храму лише у складі тих, хто бере участь у відповідному богослужінні, з дотриманням «соціальної дистанції». Достатнім виявом шанування Плащаниці є поклоніння/поклон перед нею, без цілування.

7.

18 квітня впродовж усього дня освячувати пасхальні приношення на церковному подвір`ї (з дотриманням карантинних норм та піснеспівів Великої суботи). У сільській місцевості можна діяти за рекомендаціями Синоду ПЦУ, коли приношення освячують біля подвір`я парафіян. 

8.

У разі, якщо миряни не мали можливості у жоден з перелічених способів отримати благословення верби, великодніх страв – благословляю їм в день свята, в час після прочитання відповідних молитов про благословення у храмах, окропити їх водою, освяченою на свято Богоявлення. 

9.

Під час здійснення поховання слід додержуватися наступних рекомендацій Міністерства охорони здоров’я: допускати не більше 10 присутніх осіб за умови одночасного перебування у приміщенні; розташування має бути не більше 1 особи на 10 квадратних метрів площі; повинна зберігатися безпечна дистанція у 1,5 метра між присутніми; заборонено цілувати тіло померлої особи через ризик інфікування.

10.

Відвідання священниками і мирянами кладовищ у поминальні дні перенести на Троїцьку поминальну суботу (6 червня 2020 р.).

11.

Настоятелям храмів звернутися до місцевих органів самоврядування, правоохоронних органів для допомоги та сприяння у співпраці щодо дотримання карантинних норм.

Закликаю всіх пам`ятати слова Спасителя, коли Йому дорікали через недотримання приписів юдейських: «Милости хочу, а не жертви» (Мф. 9.13). 


Пожертвуймо обрядовістю, а просімо краще милості Божої у молитві для себе та своїх ближніх.ІЛАРІОН,

архієпископ Рівненський і Острозький


10 квітня 2020 р.