всі новини >>>

Ігумен Онуфрій взяв участь у богослужінні з нагоди 120-ої річниці Свято-Воскресенського кафедрального собору міста Рівне

Свято-Воскресенський Гурбинський чоловічий монастир на Повстанських могилах

1 листопада, у 22-гу неділю після П'ятидесятниці, у Свято-Воскресенському соборі міста Рівне відбулося урочисте богослужіння з нагоди 120-ої річниці кафедрального храму.

Богослужіння очолив Патріарший намісник, митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній.

На початку літургії владику Епіфанія, якого супроводжував архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон, на паперті собору зустрів заступник старости Анатолій Музичук та учениця недільної школи Ангеліна Стефанишин, які привітали Патріаршого намісника теплими словами і вручили йому запашний коровай та квіти.

У храмі до митрополита Епіфанія звернувся секретар єпархії протоієрей Сергій Лучанін, який запросив владику очолити cвяткове богослужіння.

Під час Божественної літургії митрополиту Епіфанію співслужили: архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон; єпископ Вінницький і Брацлавський Михаїл; єпископ Ужгородський і Закарпатський Варсонофій; єпископ Вишгородський Агапіт; заступник голови Управління зовнішніх церковних зв’язків архімандрит Кіріон (Інасарідзе); секретар Рівненської єпархії протоієрей Сергій Лучанін; перший проректор Київської православної богословської академії протоієрей Олександр Трофимлюк; обласний благочинний протоієрей В'ячеслав Грицак; духівник Рівненської єпархії протоієрей Іоанн Пилипчук; Рівненський міський благочиний протоієрей Леонід Поліщук; благочиний Дубровицького благочиння протоієрей Данило Ковташ; старший священник Свято-Покровського кафедрального собору протоієрей Роман Довбета; благочиний Покровського собору протоієрей Анатолій Матяшок; намісник Свято-Георгіївського чоловічого монастиря на Козацьких Могилах ігумен Софроній (Бордюк); намісник Пересопницького чоловічого монастиря ігумен Григорій (Нерета); намісник Гурбинського Свято-Воскресенського чоловічого монастиря ігумен Онуфрій (Ляда); ректор Рівненської духовної семінарії протоієрей Віталій Лотоцький; насельник Свято-Михайлівського Золотоверхого чоловічого монастиря столиці ієромонах Єфрем (Хом’як); клірики Свято-Покровського і Свято-Воскресенського кафедральних соборів та запрошене духовенство.

Разом з духовенством та чисельною паствою молився Рівненський міський голова Володимир Хомко; заступник голови Рівненської ОДА Олександр Савчук, а також політичні і громадські діячі.

За літургією були піднесенні додаткові прохання про мир в Україні та прохання про подолання розділення Української Православної Церкви. Помолились також за упокій убитих на Донбасі воїнів, які віддали своє життя за волю, незалежність і цілісність Української Держави, та всіх загиблих на Майданах.

Після запричасного стиха вихованці недільної школи, яка діє при кафедральному храмі, привітали духовенство і вірних святковими віршами.

Прикінці Божественної літургії митрополит Епіфаній звернувся до вірних з повчальним словом.

По завершенні літургії відбувся хресний хід навколо храму, який завершився на соборній паперті читанням Євангелія.

Потім митрополит Епіфаній привітав духовенство і вірних з ювілеєм, та підніс в подарок для Свято-Воскресенського собору старовинну ікону Воскресіння Христового.

В свою чергу архієпископ Іларіон, від імені кліру та парафіян Воскресенського собору подякував Патріаршому наміснику, прибулим архієреям, духовенству і гостям за спільну молитву та, з благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, вручив обласному благочинному протоієрею В'ячеславу Грицаку; прес-секретарю єпархії протоієрею Василію Рудніцькому; клірику Свято-Воскресенського собору протодиякону Василію Стефанишину; заступнику голови Рівненської ОДА Олександру Савчуку та старості Воскресенського собору Миколі Симоновичу медалі «За жертовність і любов до України».

Патріаршими благословенними грамотами були відзначені: особистий секретар архієпископа Рівненського і Острозького Юрій Качан; заступник старости Свято-Воскресенського собору Анатолій Музичук; касир собору Ольга Сиротюк, а також активні парафіяни Анатолій Стацюк і Олександр Шевчук.

Закінчилось урочисте богослужіння виголошенням многоліття Святішому Патріарху Філарету, духовенству, владі, війську та вірним Української Православної Церкви Київського Патріархату.

Також в цей день архієреї, духовенство, представники влади і парафіяни поклали квіти біля пам’ятної дошки загиблих Героїв Небесної Сотні та воїнів АТО, яка знаходиться поруч із Свято-Воскресенським кафедральним собором.

Банер Воскресенський собор 2Довідка:

У самому центрі Рівного ось уже 120 років стоїть Свято-Воскресенський кафедральний собор, який є архітектурною пам’яткою та справжньою окрасою міста.

Цікава є історія цього храму, яка тісно пов’язана з історією Рівного. Cвято-Воскресенський кам'яний соборний храм за проектом Дайнеки було збудовано у 1895 році, а до того часу у Рівному був старий дерев'яний храм з такою ж назвою, який згорів у 1881 році.

Новий кам'яний храм було закладено 12 вересня (30 серпня за старим стилем) 1890 року. Місце майбутнього храму освятив єпископ Волинський і Житомирський Модест. Будівництво тривало 5 років, і 21 жовтня (8 жовтня за старим стилем) 1895 року архієпископ Модест освятив Свято-Воскресенський собор.

У 1921 році собор було закрито. І лише у квітні 1931 року польська адміністрація дала дозвіл на відкриття Рівненського соборного храму. Реставровані розписи інтер’єру храму були виконані почаївським художником Вольським, а іконостас заново був позолочений. З благословення митрополита Варшавського і всієї Польщі Дионісія чин оновлення храму тоді звершив єпископ Симон.

Якщо польська, а пізніше німецька влада хоч якимось чином рахувалися з релігійними потребами українського населення, то радянська влада припиняла діяльність церковних громад та руйнувала храми. Найстрашніша доля оминула соборний храм Рівного, але важкі часи й він пережив.

У 1963 році Свято-Воскресенську громаду було знято з реєстрації, кафедральний собор закрито, а величне приміщення храму було вирішено осквернити розміщенням у ньому музею атеїзму.

І лише у квітні 1989 року Свято-Воскресенський собор було повернуто Церкві й поновлено богослужіння.

З 1992 року цей храм є кафедральним собором Української Православної Церкви Київського Патріархату, яка звершує богослужіння у верхньому, головному храмі на честь Світлого Христового Воскресіння.


Прес-служба Рівненської єпархії