всі новини >>>

В Гурбинському монастирі відбувся арт-семінар «КУСТ»

Свято-Воскресенський Гурбинський чоловічий монастир на Повстанських могилах

17 серпня 2019 року  на території Гурбинського Свято-Воскресенського монастиря та меморіалу полеглим воякам УПА вчетверте відбувся культурно-просвітницький одноденний семінар у рамках Всеукраїнського п’ятиденного арт-семінару «КУСТ» – мистецько-літературного проекту, що цьогоріч проводится з 14 по 18 серпня й головним організатором якого є Рівненська організація Національної Спілки письменників України. До проекту залучені представники громадськості, творчі спілки, засоби масової інформації та органи виконавчої влади. У 2019 році Всеукраїнський арт-семінар «КУСТ» проведено за грантової підтримки Українського культурного фонду, Рівненської обласної державної адміністрації та Рівненської обласної ради. Одним із партнерів арт-семінару четвертий рік поспіль є Свято-Воскресенський Гурбинський чоловічий монастир на Повстанських Могилах. Учасники семінару, а це 20 молодих митців й літераторів з усієї України та лектори – досвідчені письменники Сергій Пантюк, Тата Рівна (Тетяна Сладковська), Анна Багряна, Ольга Ляснюк, приїхали до урочища Гурби з просвітницькою метою – глибше пізнати та усвідомити історію цього місця. До присутніх зі словом вітання звернувся інок Мефодій. У своєму слові він наголосив на важливості та необхідності подібних заходів на місцях бойової слави борців за волю і незалежність землі української, а також подякував усім присутнім учасникам арт-семінару за їхній вклад у велику справу висвітлення маловідомих та донедавна замовчуваних сторінок історії України.

Монах Мефодій розповів учасникам семінару історію заповідного урочища Гурби, етапи створення Пантеону Героїв на цьому місці, побудови чоловічого Свято-Воскресінського монастиря на Повстанських Могилах й православної дерев’яної церкви Воскресіння Христового. Молоді митці та їхні наставники оглянули зовні музей-криївку (на даний час вона закрита для відвідування, бо потребує відновлення та ремонту), меморіальний комплекс «Героям Гурбенської битви».

За цим, учасники взялися до науки на території урочища, відповідно до програми семінару.

Довідково: За даними архівних джерел та свідченнями учасників боїв під Гурбами, у квітні 1944 року п’ятитисячний загін слабо озброєних українських повстанців, половина з яких були новобранцями, оточили війська НКВС чисельністю понад 30 тисяч бійців, яких підтримували танки, гармати й авіація. Незважаючи на значну перевагу ворога у живій силі й озброєнні, майже половині бійців УПА вдалося вирватися з «кільця смерті», однак у нерівному бою 23 квітня 1944 року під час генерального наступу військ НКВС було закатовано понад 400 повстанців, 300 героїв з числа мирних жителів та 78 підлітків, що голіруч вийшли супроти армії. В урочищі Гурби, починаючи із 2002 року, поетапно створювався меморіальний комплекс «Героям Гурбенської битви». Це – Пантеон Слави Героїв Гурбенського бою, пам’ятник дітям, які загинули в урочищі Гурби від рук енкавеесівців та меморіальний знак на місці кількох повстанських поховань, розміщений на вершині пагорба.

Прес-служба РОНСПУ