Свята праведна Феодора, цариця грецька

Праведна цариця Феодора була дружиною грецького царя Феофіла-іконоборця (829-842), але не поділяла єресі чоловіка та таємно шанувала святі ікони. Після його смерті, коли свята Феодора керувала країною замість свого малолітнього сина Михаїла, вона відновила шанування святих ікон, повернула скинутого раніше святого Патріарха Мефодія та скликала Собор, на якому іконоборчу єресь було остаточно засуджено.

Нею встановлено святкування цієї події – Торжество Православ’я, яке щорічно звершується в першу неділю Великого Посту і яке є святом перемоги не лише над іконоборчою, але й усіма іншими єресями.

Праведна Феодора багато зробила для Святої Церкви Христової також виховавши свого сина Михаїла у твердій православній християнській вірі та відданості Православній Церкві.

Коли Михаїл досяг повноліття, цариця Феодора відсторонилась від управління державою та подалася до обителі святої Євфросинії, де провела 8 років у читанні Божественних книг та в духовних подвигах (відомо навіть Євангеліє, що писане її рукою). Близько 867 року Божого праведна Феодора мирно відійшла до Господа.

У 1460 році її нетлінні мощі були передані турками жителям міста Керкира, де вони і сьогодні зберігаються у храмі на честь ікони Пресвятої Богородиці «Печерної».

У томі ж місті, як відомо, зберігаються і нетлінні мощі святителя Спиридона, єпископа Тримифунтського. Частички облачення з мощей святої Феодори, яке змінюється раз на декілька років, як і частички взуття з мощей святителя Спиридона, роздаються священнослужителям як шанована святиня.

17 (4) березня 2019 року Божого, у неділю Торжества Православ’я, Гурбинський Свято-Воскресенський монастир на Повстанських могилах також отримав частичку цієї святині, мощовик з якою вмонтовано в іконі святої праведної цариці Феодори.