Різдвяне послання архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона

Свято-Воскресенський Гурбинський чоловічий монастир на Повстанських могилах

Різдвяне послання

архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона

боголюбивим пастирям, чесному чернецтву та всім вірним

Рівненської єпархії

Православної Церкви України 

 

Всечесні отці, дорогі у Христі браття і сестри!

 

 

ХРИСТОС НАРОДИВСЯ! СЛАВІМО ЙОГО! 

 

“Різдво Твоє, Христе Боже наш, засвітило світові світло розуму”, – сьогодні слова цієї молитви можна почути у кожному православному храмі. Так Церква Христова прославляє народження Бога на землі. Бога, Який прийшов до нас у людській природі. Саме в цьому і виражається істинність християнської віри, бо Господь став людиною, щоб людина змогла стати Богом. Через це святі отці Церкви називають свято Різдва Христового “Другим Великоднем”, адже з втілення Бога в людській природі почалося спасіння людства.

 

День, коли народився наш Спаситель, назавжди змінив світ. Людське суспільство побачило приклад не оманливої, а справжньої Любові. Про це говорить апостол і євангелист Іоан Богослов: “Любов Божа до нас відкрилась у тому, що Бог послав у світ Єдинородного Сина Свого, щоб ми жили через Hього. У тому любов, що не ми полюбили Бога, а Вiн полюбив нас i послав Сина Свого на очищення від гріхів наших” (1 Ін. 4: 9-10).

 

Саме ця Божественна любов просвітила людство новим розумінням віри у Бога, показала Його турботу про нас через Божу благодать, вселила надію, що людина – це творіння Боже, а Господь – наш Предвічний Отець. Тому від народження Спасителя, Єдинородного Сина Божого, починається нова історія людства. І наш сучасний світ бере свій відлік саме з часу Різдва Христового.

 

До втілення Сина Божого світ був іншим. У ньому панували жорстокі закони, в яких не було місця почуттям справжньої материнської та батьківської любові, морально-духовного виховання, сімейної єдності. Світ до пришестя Христа страждав у вирі численних пороків, через це філософи античного дохристиянського світу стверджували: “Цей світ здатний врятувати лише прихід Бога на землю”.

 

Через це ми, християни, святкуємо народження Сина Божого, Месії-Христа, про якого провіщали старозавітні пророки Божі, готуючи людство до настання часу спасіння. Спасіння – це повернення світу й всього творіння до того стану, в якому перебували наші прабатьки Адам та Єва до гріхопадіння. І коли Господь народився, ангели першими славили Його пришестя, співаючи: “Слава у вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління!”(Лук. 2: 14).

 

Ця ангельська пісня є благовістям для всього Божого творіння. Ангели сповіщали її всьому світові, щоб кожен дізнався про пришестя Сина Божого. Спаситель прийшов у наше життя через сходження Слави Божої на землю, через зішестя Духа Святого Він став людиною, народився безболісно й непорочно, тобто у мирі та спокої прийшов до нас. Спаситель, будучи Предвічним Богом, Премудрістю Божою, народився не у царському палаці, не в багатому домі, Він народився серед тварин і був покладений Божою Матір’ю в ясла. Його народження відбулося там, де найбільше Його чекали, – серед творіння, що найбільше потребувало спасіння. І настання цього дня пророкував один із пророків Старого Завіту, пророк Ісая: “Вовк і ягня будуть пастися разом, і лев, як віл, буде їсти солому, а для змія порох буде їжею: вони не будуть чинити зла і шкоди” (Іс. 65: 25).

 

У цих словах виражається мета пришестя Сина Божого на землю – навчити людство миру та любові. Для цього Бог принизив себе, ставши людиною, щоб освятити людину в благодаті Божій. Показати величність її буття, її царське достоїнство на землі серед всього іншого життя, бо Господь створив людину Богоподібною і через Сина Божого повертає людству шлях до обоження.

 

Через це народження Спасителя було противним ворогу людства лукавому. Але сили зла не могли знищити початок спасіння, і скільки б не тривала людська історія, святість Господня знищить усе, що противиться Богові.

 

Понад дві тисячі років існує християнська віра, проте не всі люди усвідомлюють необхідність спасіння у своєму житті. Через це у світі досі тривають війни, існують злочинність, несправедливість, обман і неправда. Щоб це все зникло, Христос повинен народитися у душі кожного з нас, тоді наш розум очиститься від недобрих помислів, серце буде перебувати у спокої, й люди примиряться між собою. Саме у такому настрої ми повинні святкувати Різдво Христове. Радіти, що незважаючи на всі труднощі нашого життя, ми перебуваємо під опікою благодаті Божої, котра нас не залишає.

 

Дорогі браття й сестри! Прославляючи Різдво Христове, не забуваймо розділити свою святкову радість, допоможімо милосердям один одному в наших переживаннях, скорботах та знедоленнях. Проявімо любов до всіх, хто її потребує: голодного нагодуймо, самотнього провідаймо, хворого підбадьормо, за подорожуючого, знедоленого та полоненого принесімо молитву. Адже ці приклади ми бачимо не десь у віддалених від нас світах, а в нашому сучасному житті, бо сьогодні Україна як ніколи потребує щирої молитви за мир і спокій у державі, за примирення всіх ворогуючих, навернення заблудлих і за перемогу наших українських воїнів.

 

Улюблена моя паство! Вітаючи вас з народженням Спасителя, радію одночасно із народженням в Україні Єдиної Помісної Православної Церкви. Впродовж багатьох років ми вірили і не сумнівалися що Помісна Церква у нашій державі постане. Бог почув наші молитви! Отож закликаю вас і надалі молитися щоб у скорому часі всі свідомі українці «єдиними устами і єдиним серцем» об`єдналися навколо Київського престолу. 

 

У цей день вітаю усіх боголюбивих пастирів, чесне чернецтво та всіх вірних Рівненської єпархії Православної Церкви України! Вітаю владу, Христолюбиве військо, органи місцевого самоврядування! Нехай Господь благословляє миром і достатком, дарує добробут у кожну родину, а нашій Батьківщині пошле довгоочікуваний мир, злагоду та добробут. 

 

ХРИСТОС НАРОДИВСЯ! СЛАВІМО ЙОГО! 

 

Іларіон,

архієпископ Рівненський і Острозький

 

Різдво Христове

2018/2019 рр.

м. Рівне